Nadešel čas a vy jste se rozhodli prodat svůj byt či dům. V hlavě si spřádáte plány jak vše efektivně zorganizovat. V dnešní době, kdy člověk sedne k internetu a najde vše, co potřebuje, není nic jednoduššího, v tom s vámi souhlasím. Napíšete poutavý text, pořídíte pár fotek a „vyvěsíte“ inzerát na internet. Během chvilky vám začne zvonit telefon a vaše emailová schránka se začne plnit nabídkami ke spolupráci od všech možných realitek a makléřů. Když máte štěstí, tak na druhém konci telefonní linky je přímo sám potencionální kupující. I tato možnost existuje a v tom případě můžete mít relativně vyhráno. Tento scénář by si jistě přál každý prodávající, skutečnost však bývá většinou poněkud odlišná.
Advokátní a notářská úschova - bezpečný způsob, kdy advokát (či notář) převezme do úschovy příslušný obnos peněz a sepíše protokol o úschově. Realizujete-li prodej přes realitní kancelář, je součástí smluvní dokumentace Smlouva o úschově peněz.
Peníze jsou tak uloženy na zvláštním bankovním účtu (v případě úpadku advokáta jsou peníze klienta odděleny od jeho osobního majetku a nestávají se tak součástí dědického řízení, či exekuce).
Smlouva o úschově peněz (nebo protokol o úschově) by měl obsahovat následující údaje:
Jestli jste dospěli k rozhodnutí prodat svůj dům, či byt, měli byste vědět, že většina kupujících dá na první dojem. Důkladná příprava na prodej se vám jistě vyplatí. Nemovitost by vždy měla působit čistě a v rámci možností upraveně. Kupující rádi zaplatí za dům, který je v bezvadném stavu, připraven k nastěhování. Nejprve si musíte ujasnit, co je třeba v domě či bytě udělat. Důkladná prohlídka by vám měla odhalit problémové oblasti. Bezvadný stav nemovitosti pomůže snížit ostražitost kupujících. Nejlepší a nejlevnější způsob jak zlepšit dojem z vašeho bytu, je nechat co nejvíce volného místa. Otvřený prostor vyvolává v kupujících pozitivní pocity. Pokoje přecpané harampádím se zdají menší než ve skutečnosti jsou. Odstraňte nábytek který blokuje průchody a brání v cestě.
Rozhodnete-li se financovat koupi nemovitosti hypotečním úvěrem, prověřte si nejprve vaší bonitu. Zjistíte do jaké výše můžete čerpat hypoteční úvěr.
Pracovník banky, nebo hypoteční poradce vám dle vašich doložitelných příjmů spočítá, do jaké výše vám může být úvěr poskytnut. Zde je používán termín LTV (Loan To Value), což znamená poměr úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti.
Např. LTV 80 značí tzv. 80% hypotéku. Obecně platí, že čím vyšší je LTV, tím vyšší jsou úrokové sazby.
Doporučuji, abyste si ještě před složením blokovací jistiny (rezervačního poplatku) ověřili, zda jste pro banku bonitní a získali příslib, že za splnění podmínek banky pro uzavření smlouvy o hypotečním úvěru vám banka půjčí požadovanou částku.
Strana 1 z 4